Wskazania do operacji z zakresu chirurgii bariatrycznej

Wskazania do operacji z zakresu chirurgii bariatrycznej

Leczenie otyłości może odbywać się w sposób niechirurgiczny lub operacyjny. Druga opcja stosowana jest jednak tylko w określonych przypadkach i wówczas, gdy wcześniejsze metody terapeutyczne, takie jak m.in. dieta i ruch, nie przyniosły efektu. Jakie możliwości daje chirurgia bariatryczna? Poznaj wskazania do zabiegu!

Jakie zastosowanie ma chirurgia bariatryczna?

To dziedzina zajmująca się otyłością II i III stopnia. Specjaliści w tym zakresie zajmują się przede wszystkim:

  • diagnozowaniem,
  • wskazaniem przyczyn problemu,
  • profilaktyką,
  • leczeniem, w tym także metodami chirurgicznymi.

Chirurgia bariatryczna polega w tym ostatnim przypadku na wprowadzeniu takich zmian w przewodzie pokarmowym, aby usprawnić zaburzone mechanizmy neurohormonalnej regulacji spożycia pokarmów. Celem jest doprowadzenie do redukcji nadmiernej masy ciała u pacjenta.

U kogo można przeprowadzić operację bariatryczną?

Ten zabieg można rozważyć w sytuacji, gdy przez dłuższy okres, pomimo stosowania diety i ćwiczeń fizycznych, masa ciała nie maleje albo wskaźnik BMI wynosi ponad 30-40 oraz pojawiły się z tego powodu choroby towarzyszące. Jeśli nie ma przeciwwskazań, po konsultacji z lekarzem oraz wykonaniu określonych badań pacjent poddawany jest z reguły jednej z trzech metod chirurgicznych: rękawowej resekcji żołądka, gastric bypass lub mini gastric bypass.

W ramach chirurgii bariatrycznej przeprowadza się też tzw. operacje rewizyjne, jeśli pomimo wcześniej podjętych działań medycznych:

  • chory nadal przybiera na wadze,
  • pojawiły się dolegliwości w jamie brzusznej,
  • nasilił się refluks żołądkowo-przełykowy,
  • wystąpił problem w postaci źle kontrolowanej cukrzycy typu 2. 

Do nich kwalifikowani są również ci, którzy mieli ustalone leczenie dwuetapowe.

Zalety chirurgii bariatrycznej

Najważniejszą zaletą zabiegów chirurgicznych z tej dziedziny jest to, że umożliwiają pacjentom ograniczenie ilości spożywanych pokarmów, a w dalszym efekcie – redukcję nadprogramowych kilogramów. Taka zmiana w zakresie odżywiania się pozwala na utrzymanie prawidłowej wagi przez długi czas oraz wpływa na jakość życia.