Gdzie stosowany jest papier filtracyjny?

Gdzie stosowany jest papier filtracyjny?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju filtry, które znajdują zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemyśle chemicznym, spożywczym czy motoryzacyjnym. Producenci oferują specjalne bibuły oraz papiery filtracyjne różniące się wielkością, kształtem oraz gramaturą. Czy wiesz, jaki wariant surowca wybrać? Sprawdź już teraz!

Z czego składa się papier filtracyjny?

Wysokiej jakości materiał jest wykonany z włókien celulozowych oraz może być dodatkowo wzmocniony poprzez użycie m.in. żywicy, niewielkiej ilości popiołu oraz włókien szklanych lub kwarcowych. To właśnie specyficzna budowa papieru gwarantuje wysoką skuteczność podczas procesu oczyszczania, a także niweluje negatywne skutki oddziaływania czynników zewnętrznych. Produkt jest zwykle sprzedawany w dużych rolkach lub pojedynczych arkuszach. 

Papier filtracyjny — gdzie jest najczęściej używany?

Produkt, w zależności od wybranego wariantu, może być stosowany w zakładach przemysłowych, wytrzymując wysokie i niskie temperatury, oraz w branży motoryzacyjnej (do produkcji filtrów paliwa, oleju czy powietrza). Często papier filtracyjny jest również wykorzystywany w laboratoriach chemicznych podczas destylacji cieczy. Materiał może także być stosowany w procesie oczyszczania wody (w warunkach domowych lub przemyśle), stanowiąc jeden z elementów systemu odwróconej osmozy. 

Jakie są rodzaje papierów do filtracji?

W sklepach dostępne są produkty, które różnią się rozmiarem i grubością w zależności od ich przeznaczenia. Klienci znajdą m.in. chromatograficzną, jakościową lub ilościową bibułę filtracyjną. Inne właściwości oraz skład ma także specjalny filtr przeznaczony do oczyszczania oleju, paliwa czy wody. Najpopularniejszym wariantem wykorzystywanym w warunkach domowych jest oczywiście jednorazowy filtr znajdujący się w ekspresie do kawy.