Do drewna, do betonu… wszystko o kołkach rozporowych

Do drewna, do betonu… wszystko o kołkach rozporowych

Montowanie szafek do ścian i innych elementów wyposażenia wnętrza wymaga specjalistycznych rozwiązań. Bez wiertarki, a przede wszystkim – kołków rozporowych, byłoby to niemożliwe. Wśród nich dostępne są m.in. modele do drewna, betonu, jak i innych powierzchni. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się o nich więcej.

Kołki rozporowe – czym są?

Tak nazywa się akcesoria przeznaczone do montażu przedmiotów o małej i średniej masie, niebędących elementami konstrukcyjnymi. Jako łączniki są dostosowane do mocowania np. części instalacji elektrycznych czy wyposażenia wnętrz, w tym mebli. Składają się z plastikowego dybla (kształt zależy od przeznaczenia) i wkrętu.

Rodzaje kołków rozporowych

Jeśli czeka Cię montaż np. wieszaka lub szafek do ściany – powinieneś wiedzieć, że artykuły te dzieli się na szereg rodzajów. Tym samym wyróżnia się m.in. kołki rozporowe:

  • uniwersalne,
  • do drewna,
  • do szybkiego montażu,
  • do płyt kartonowo-gipsowych.

Poniżej znajdziesz więcej informacji na ich temat.

Uniwersalne

Tego rodzaju akcesoria służą do montażu w najróżniejszych podłożach. Charakterystyczne dla nich jest to, że rozpór następuje w dwóch kierunkach. Poza tym stanowią one obszerną kategorię produktów o odmiennych kształtach i rozmiarach.

Do drewna

Jak sama nazwa wskazuje, kołki rozporowe do drewna służą do montażu wybranych przedmiotów w podłożu drewnianym lub drewnopochodnym. Zwykle mają one jedną lub dwie strefy rozpierania i użebrowanie chroniące przed obracaniem się przy dokręcaniu wkrętu.

Do szybkiego montażu

Łączniki z płaskim łbem wykonane są z kołnierza z tworzywa sztucznego, na którym zastosowano szereg nacięć i otworów. Ich konstrukcja sprawia, że po wbiciu i wkręceniu wkrętu znacznie rozszerzają swoją objętość i stabilizują osadzenie. Dzięki temu dobrze trzymają się w danej powierzchni.

Do płyt kartonowo-gipsowych

Mają zazwyczaj konstrukcję przypominającą parasol. W miarę dokręcania wkrętu elementy mocujące rozchylają się i opierają o tył płyty kartonowo-gipsowej.

A Ty jakich kołków potrzebujesz?

W wielu sytuacjach świetnie sprawdzą się łączniki uniwersalne. Jednak praktyka pokazuje, że dobrze jest wybierać produkty dostosowane do konkretnych celów. Dlatego, jeśli masz drewniane ściany, na których chcesz zamontować półki – zainwestuj w kołki rozporowe do drewna. To daje Ci pewność, że łączenie będzie odpowiednio silne.