Czym zajmuje się chirurgia bariatryczna?
Leczenie otyłości w sposób operacyjny dotyczy osób, które na co dzień borykają się z nadmiernymi kilogramami i nie są w stanie sobie samodzielnie poradzić z tym problemem. Chirurgia bariatryczna to dziedzina, która pozwala na podjęcie określonych działań medycznych. Dowiedz się, co się do nich zalicza!
Jakie są rodzaje operacji z zakresu chirurgii bariatrycznej?
Najczęściej stosuje się trzy metody chirurgicznego leczenia otyłości. Do nich zaliczają się zabiegi takie jak:
- rękawowa resekcja żołądka – procedurę tę wykonuje się techniką laparoskopową. Usuwa się znaczną część żołądka, a przy tym zachowuje jedynie cienką rurkę rękawa żołądkowego;
- gastric bypass – w tym wariancie dzieli się żołądek na dwie odrębne części, z czego mniejsza, o pojemności 100 ml, łączona jest z jelitem cienkim. Do niego bezpośrednio wpada pokarm, przez co skraca się czas trawienia i wchłaniania pokarmów;
- mini gastric bypass – w tym przypadku funkcję żołądka przejmuje specjalnie wykonana długa, cienka „torebka”, bezpośrednio połączona z częścią jelita cienkiego.
Celem wszystkich tych zabiegów jest doprowadzenie do tego, aby pacjent ograniczył przyjmowanie dotychczasowych ilości pokarmu i odczuwał sytość po dużo mniejszych porcjach pożywienia.
Czym są zabiegi rewizyjne?
Może się jednak zdarzyć, że pomimo przeprowadzenia jednej z powyższych operacji, pacjent nadal będzie przybierał na wadze, co zalicza się do wskazań do tego, aby wykonać ponownie zabieg. Pod uwagę bierze się też refluks żołądkowo-przełykowy oraz źle kontrolowaną cukrzycę typu 2. Wcześniej jednak odbywa się konsultacja w tym temacie oraz podejmowane są próby nieoperacyjnego leczenia. Gdy jednak te rozwiązania okażą się nieskuteczne, wówczas chirurgia bariatrycznadopuszcza operacje rewizyjne. Są one rozważane zawsze indywidualnie.
Jakie są efekty operacji z zakresu chirurgii bariatrycznej?
Chirurgiczne leczenie otyłości dotyczy pacjentów, u których BMI wynosi powyżej 30. Ta procedura medyczna ma na celu ułatwienie procesu redukcji nadmiaru masy ciała. Lekarz specjalizujący się w zakresie chirurgii bariatrycznej podczas konsultacji przedstawia sposób leczenia i dopasowuje konkretną metodę zabiegu do problemu danej osoby.