Biologiczna oczyszczalnia ścieków — sposób na ochronę środowiska

Biologiczna oczyszczalnia ścieków — sposób na ochronę środowiska

Osoby chcące przyczynić się do ochrony środowiska mają ku temu liczne możliwości. Wiele zmienić mogą już same podstawy, jak oszczędzanie wody użytkowej czy gaszenie światła w nieużywanych pomieszczeniach. Warto jednak pójść o krok dalej i postawić na przykład na ekologiczne gospodarowanie nieczystościami płynnymi. Sprawdź, jak pomagają w tym przydomowe oczyszczalnie.

Ekologiczny sposób pozbywania się ścieków

Rozwiązanie, jakim jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, nie cieszy się jeszcze w Polsce tak dużą popularnością jak dwie inne opcje, czyli przyłącze do publicznej kanalizacji i posiadanie szamba. Warto jednak pamiętać, że to drugie może rodzić zagrożenie dla środowiska, gdyż nieszczelne zbiorniki skutkują wyciekiem toksyn i zanieczyszczaniem gleby oraz wód gruntowych. Znacznie lepszą alternatywą jest zatem biologiczna oczyszczalnia ścieków, która składa się z całkowicie szczelnych pojemników, a także zakłada naturalny rozkład szkodliwych substancji, bez użycia groźnej chemii.

Oszczędność wody

Kolejnym argumentem przemawiającym za zdecydowaniem się na takie rozwiązanie jest fakt, że pomaga ono oszczędzać wodę. W jaki sposób? Oczyszczone w przydomowej oczyszczalni ścieki nadają się do ponownego wykorzystania. Woda, jaką można w ten sposób uzyskać, świetnie sprawdza się na przykład do podlewania ogrodu czy trawnika. Jest to jeszcze ważniejszy atut w kontekście coraz częstszych susz, które także wymuszają oszczędzanie wody. Oczywiście taki sposób recyklingu nieczystości przyczyni się też do zmniejszenia rachunków.

Rozwiązanie dobre dla środowiska i inwestora

Budowa takiego systemu ma praktycznie same zalety. Świetnie sprawdzi się on na przykład na terenie, gdzie nie dociera publiczna komunikacja, a także w każdym gospodarstwie domowym, gdzie mieszkają osoby zorientowane ekologicznie.